20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü.

   İnsan hayatındaki en önemli ve özel dönemlerin ilki çocukluktur. Geleceğimizin sağlıklı bir şekilde inşası çocuklarımızı nasıl yetiştirdiğimize bağlıdır. Onlara sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir gelecek temin etmek en büyük şiarımızdır. Çocuklarımız tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de güzel bir gelecek hayalinin büyük umutlarıdır.
  20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve ülkemiz tarafından tanınmış  olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi kabul edilmiştir. Çocuk hakları dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.
  Çocuklarımızın Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan tüm hakları elde ettiği bir dünya temennisi ve dünyada ilk kez Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bayram hediye etmiş bir ülke olmanın gururu ışığında, çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlar, taraf olduğumuz  Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilke ve hükümlerinin toplumun tüm kesimlerinde çocuklar ve yetişkinler tarafından öğrenilerek hayata geçirilmesini temenni ederim.
Mutlu çocuk, mutlu gelecek demektir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm çocukların Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum.
 

                                                                                                            Mehmet KARAMAN
                                                                                                                    İl Müdürü
 


Sonraki Sayfa: 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

Önceki Sayfa : 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı.