Engelli Memurların Görev Yerleri Belli Oldu

Engelli vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin atama ve kura töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen engelli vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin atama ve kura töreninde yaptığı konuşmada, bulunulan kongre merkezinin "gazi mekan" olduğuna vurgu yaptı. 
 
Ataması yapılacak 6 bin 113 engelli kamu personeline görevlerinin hayırlı olmasını temenni eden Erdoğan, bunlara çalışma hayatlarında da başarı diledi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler birer kader mahkumu değilsiniz, sizler her şeyinizle, aklınızla, zekanızla, alın terinizle, bileğinizle, ürettiklerinizle de bu ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak insanlarsınız" diye konuştu.
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nce 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, törenin yapıldığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nin önündeki yolda bulunan vatandaşların üzerine uçaklarla bombalar atıldığını, helikopterlerle, ağır silahlarla ateş edildiğini anımsatan Erdoğan, "Sadece burada, şu bulunduğumuz binanın civarında tam 38 vatandaşımız silahla, bombayla vurularak, tankla ezilerek yaralanmıştır. 6 kardeşimiz de şehit oldu. Ankara ve İstanbul'daki şehitlerimizin toplam sayısı dün itibariyle 241 oldu, yaralılarımızın sayısı 2 bin 194'tür." bilgisini paylaştı. 
 
"15 Temmuz'u Türkiye'nin kara günü haline getirmeye çalıştılar"
 
Şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da şifa dileyen Erdoğan, "Ülkemize ve milletimize bir daha böyle ihanetler, böyle cinayetler, böyle acılar yaşatmasın diye Rabbime duada bulunuyorum. 15 Temmuz'u Türkiye'nin kara günü haline getirmeye çalışanlar, o gece karşılarında her kökenden, her meşrepten, her siyasi görüşten insanı ile kenetlenmiş, bir ve beraber olmuş bir millet buldular, sizi buldular." değerlendirmesinde bulundu.
 
Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında engelli vatandaşların da sokaklarda olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Engelli vatandaşlarımızın tankların önüne dikildiğini, üstüne çıktığını, darbecilerin karşısında aslanlar gibi durduğunu çok iyi biliyoruz. Üsküdar'da tankın üstüne çıkan bir spastik engelli kardeşimiz, gösterdiği yüreklilik ve kahramanlıkla orada bulunan herkesin hayranlığını kazanmıştır. Onlara adeta bir ilham kaynağı, bir heyecan kaynağı olmuştur. Koltuk değnekleriyle, tekerlekli sandalyeleriyle, bastonlarıyla, yakınlarının yardımıyla yollara düşen engellilerimizin gösterdiği yüreklilik, her türlü takdirin üzerindedir. Asıl engelin uzuvlardaki değil, kalplerdeki, yüreklerdeki engel olduğunu bir kez daha gösterdiğiniz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum."
 
Türkiye'nin, her kesimiyle engellilerinin de istiklaline ve istikbaline sahip çıkan bir ülke olduğunu tüm dünyaya ilan ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Ne Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ, ne PKK ne DAİŞ, ne DHKP-C... Hiçbir terör örgütünün ve onları destekleyen hiçbir gücün, bu birlik ve beraberlik karşısında başarılı olma şansı yoktur. İşte içeriden, dışarıdan bütün bu saldırılar... Bu sabah 04.00 itibariyle Suriye'nin kuzeyinde sürekli ülkemizi oradan tehdit eden DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz başlatmış durumda, güvenlik güçlerimiz başlatmış durumda." diye konuştu.

"Özel sektörü daha da sıkıştıracağız"
 
Türkiye'nin bugün geleceğine, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha emin, daha güçlü, daha umutlu olarak bakacağı bir yerde bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "İşte şu anda burada engelli kardeşlerimizin atamasını yapıyoruz. 14 yıl öncesinden daha geri gidelim, Türkiye'de böyle bir mantık, böyle bir anlayış var mıydı? Engelli kardeşlerimizin devlette görev almak gibi bir mekanizma var mıydı? Adeta sıfır noktasındaydı. Ama biz geldik, elhamdülillah, hemen bunu tırmandırmaya başladık." dedi.
 
Özel sektörün bu konuda biraz ağır hareket ettiğine dikkati çeken Erdoğan, "Onun için değerli bakanlarımdan da rica ediyorum, özel sektörü daha da sıkıştıracağız. Onlar da devletten geri kalmamalı. Devlet yüzde 3'lere varıyorsa, onlar en az onun kadar istihdamda... 'Biz parasını verelim', kusura bakmasınlar, biz sizlerden burada belli bir iane, sadaka değil, orada katkıda bulunmak suretiyle, onuruna, şahsiyetine saygı göstermek suretiyle istihdam istiyoruz." diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise yaptığı konuşmada, "Sayın Cumhurbaşkanımız sosyal politikalarımızda yaşanan köklü anlayış değişikliğini, 'sosyal politikaların yardım eksenli değil, hak eksenli şekillendirilmesi' olarak tarif etmişti. Bu zihinsel devrim, o günlerde asla çözülemeyecek gibi görünen birçok meselenin aslında ne kadar kolayca halledilebileceğini gösterdi bizlere." dedi.

Kaya, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen engelli vatandaşların kamu kurum ile kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin atama ve kura töreninde yaptığı konuşmada, şehitlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da şifa temennisinde bulundu.

Terörün karşısında tek yürek olarak dik duruşlarını sürdüreceklerini belirten Kaya, "Milli birlik ve beraberliğimizi koruyarak, ülkemizi müreffeh yarınlara birlikte taşıyacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında Allah'ın izniyle hiçbir güç engel olamayacaktır. Gazi milletimiz tüm kararlılığıyla 15 Temmuz gecesi bunu tüm dünyaya ilan etmiştir." diye konuştu.

Toplumun tüm kesiminin 15 Temmuz gecesi kurtuluş mücadelesi verdiğine dikkati çeken Kaya, "O gece birçok engelli vatandaşımız da vatanını ve bayrağını savunmak için meydanlardaydı." dedi.

"Azminizle bizlere ilham kaynağı oluyorsunuz"

Engelli vatandaşların azimle çalışarak sınavı kazandıkları için topluma örnek olduklarını belirten Kaya, şu değerlendirmede bulundu: "Engelin aslında zihnimize çekilen bir perde olduğunu, engelli olmanın umutsuzluk demek olmadığını, iyi niyetli çalışarak bir değer üretmenin hepimiz için mümkün olduğunu gösterdiniz. Biz de devlet olarak eli ekmek tutan, bir zanaati, bir sanatı, bir becerisi olan herkese ihtiyacımız var, sizlere ihtiyacımız var. Sizler ülkemize, devletimize yardımcı olmak istediniz ve en önemlisi bunun için büyük bir çaba harcadınız. Azminiz ve çalışmalarınızla bizlere ilham kaynağı oluyorsunuz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden itibaren engelli hizmetlerine verdiği önem ve engelliler için devrim niteliğinde gerçekleştirdiği adımlara dikkati çeken Kaya, şunları belirtti: "Sayın Cumhurbaşkanımız, sosyal politikalarımızda yaşanan köklü anlayış değişikliğini, 'sosyal politikaların yardım eksenli değil, hak eksenli şekillendirilmesi' olarak tarif etmişti. Bu zihinsel devrim, o günlerde asla çözülemeyecek gibi görünen birçok meselenin aslında ne kadar kolayca halledilebileceğini gösterdi bizlere. Bunun sonucu olarak son 14 yılda ekonomide, siyasette, altyapı yatırımlarında nasıl büyük ilerleme kaydedildiyse, engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında da büyük adımlar atıldı."

"Hukuki, sosyal ve fiziki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz"

Devletin, aile ve sosyal politikalara ayırdığı bütçenin son 14 yılda 22 kat artarak, 25 milyar lira seviyesine geldiğini dikkati çeken Kaya, bu gelişmişliğin toplumun dezavantajlı kesimlerine büyük bir rahatlama olarak yansıdığını bildirdi. 

Kaya, engelli vatandaşların iş, yaşam uyumunu sağlamak, sorunu temelden çözmek için büyük bir titizlik gösterdiklerini belirterek, "Toplumun bütün kesimlerini kucaklayan insan odaklı politikalarla, engelli vatandaşlarımızın önündeki hukuki, sosyal ve fiziki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz." sözlerine yer verdi.

İnsan haklarına dayalı, "insanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışlı sosyal politikaları hayata geçirmeye çalıştıklarını vurgulayan Kaya, engelli vatandaşların eşit ve adil bir şekilde kamuda istihdamını sağlamak için 2011 yılında Devlet Memurları Kanunu'nu değiştirerek merkezi sınav uygulamasını başlattıklarını söyledi.

.